Září 2011

Kontakty

30. září 2011 v 21:18 | Tamao-chan
Admin:
Tamao-chan


Email:
kikiveve@email.cz


Facebook:
(pro přístup musíte být přihlášeni k Facebooku)

Instagram:


Anime/Manga - rozcestník

30. září 2011 v 21:17 | Tamao-chan


Anime - recenze - můj animelist, kam zadávám všechna mnou shlédnutá či rozkoukaná anime a k nim přidávám odkazy na recenze.

Manga - recenze - připravuje se

Anime/Manga - reporty z conů, dojmy z probíhajících sledování, mé postřehy ze světa anime a mangy a všechny ostatní články týkající se tohoto tématu.


Žánry - popis nejčastějších žánrů anime typu shoujo, bishounen, shounen-ai, josei a dalších.
Slovníček - výrazy, se kterými se můžete setkat ve spojitosti s anime/mangou a nemusíte jim napoprvé úplně rozumět.

Anime/Manga žánry

25. září 2011 v 15:17 | Tamao-chan
(v tomto článku nezahrnuji všeobecně známé žánry typu drama, komedie apod.; zároveň jsou zde pouze žánry, které používám v recenzích -tzn. takové, které sleduji- )

Abecedně:

Bishounen (čti: bišónen; dosl. krásný mladý muž)
Bishounen alias bishík je označení pro překrásného mladíka. Bishíci jsou v tomto žánru stěžejním bodem a poukazuje se na ně co nejvíc.
(např. Amnesia, Uta no Prince-sama, K-Project,...)

Ecchi (čti: eči; dosl. perverzní)
Anime/manga obsahující scény s erotickým podtextem, ovšem bez "postelových scén". Ve většině případů se jedná zejména o záběry na poprsí a spodní prádlo dívek. Vzácněji i úplnou nahotu.
(např. Ichiban Ushiro no Daimaou, Freezing!, Zero no Tsukaima 3,...)

Harem
Kolem hlavního hrdiny se "motají" dvě nebo více dívek. Obvykle jsou každá jiná, mají odlišné osobnosti. Harem může (a dost často tomu tak je) obsahovat prvky ecchi.
(např. Ichiban Ushiro no Daimaou, Zero no Tsukaima,...)

Josei (čti: džosei; dosl. žena)
Anime/manga zaměřená na nebo pro ženy. Zápletka je zde hodně realistická a postrádá idealismus a často i humor. (jeho mužská obdoba se nazývá seinen)
(např. No.6, Loveless, Elfen Lied,...)

Mecha (čti: meka)
Žánr spadající pod sci-fi. Vyskytují se zde roboti ovládaní lidmi. Obsahuje hodně bojů, ve kterých se právě "předvádí" síla oněch robotů.
(např. Code Geass, Full Metal Panic,...)

Reverse harem
Opakem haremu je reverse harem. A platí to v něm přesně naopak. Kolem hlavní hrdinky (která je velmi často plachá a nevýrazná) se točí velké mnořství chlapců (bishíků). Opět má každý své specifické vlastnosti a vzhled.
(např. Vampire Knight, Uta no Prince-sama, Brothers Conflict,...)

Shoujo (čti: šódžo; dosl. dívka)
Důležitými postavami jsou mladé dívky (obvykle ve věku 13-17 let). Právě v tomto žánru se nejčastěji objevují ty pověstné veliké oči a spousta barviček a třpytek. Příběh je obvykle hodně idealizovaný a velmi romantický. Hlavní hrdinka je obvykle dospívající dívka. Někdy se prolíná s reverse harémem (viz. výše).
(např. Kaichou wa maid-sama, Vampire Knight, NANA,...)

Shounen (čti: šónen; dosl. chlapec)
Příběh zaměřený spíš pro kluky. Důležité postavy jsou kluci mezi deseti až šestnácti lety. Zejména dobrodružné příběhy plné akce. Hlavní hrdina je obvykle kluk ve jmenované věkové hranici a má jisté schopnosti superhrdinů nebo vykazuje alespoň silný potenciál pro schopnosti důležité v tom daném anime/manze.
(např. Naruto, Shingeki no Kyojin, One Piece,...)

Shounen-ai (čti: šónen-aj; dosl. chlapecká láska)
Obecné označení pro "více typů lásky" dvou chlapců. Zahrnuté jsou zde buďto neopětované city jednoho z nich nebo vztah založený na vzájemné náklonnosti či jde o lehčí formy yaoi (viz. níže).
U všech ale platí jedno a to samé: v shounen-ai se obecně poukazuje na vztah dvou chlapců bez viditelných sexuálních scén, ale naopak je zde velmi nápadná jejich vzájemná láska.
(např. No.6, UraBoku (ta vzájemná náklonnost), Sekai-ichi Hatsukoi, Gravitation (ten vztah bez viditelných sexuálních scén),...)

Yaoi/BL (čti: jaoi)
Anime o vztahu dvou mužů, tentokrát i s otevřenými sex-scénami. Většinou jde o krátká někdy jen o jednodílová OVA bez složitého děje. Zaměření je skutečně jen na vztah hlavních hrdinů.
(např. Koisuru Boukun, Ikoku Irokoi Romantan, Boku no Pico,...)

Dalšími žánry jsou např.:
Yuri (opak yaoi tj. žena x žena), shoujo-ai (opak shouen-ai), seinen (opak josei), hentai (kreslená pornografie) apod.

Slovníček

24. září 2011 v 15:03 | Tamao-chan
Tak tady najdete jednoduše vysvětlené výrazy, které jsou někdy ve spojitosti s anime/mango používané a nemusí se jim hned napoprvé rozumět.

Abecedně:

AMV: (Anime Music Video) Fanoušky vyrobené video poskládané z vystřihaných scén, doplněných hudbou a někdy i různými efekty
Anime: Animovaný (japonský!) seriál kreslený stejným stylem jako manga komiksy. Obvykle je podle nějaké předlohy (kterou může být manga, novela, videohra,...).
Bishinka/bishík: Počeštělé výrazy pro chlapce a dívky žánru bishounen. Měli by být krásní, vyzrálí a splňovat určitý věkový limit (u dívek: cca 18 - 23 let, u chlapců: cca 16 - 25 let).
Chibík: Roztomilá postavička dítěte nebo prostě člověka (většinou jde o to, že se hrdina na moment změní v chibíka a něco pronese nebo udělá). Vyskytuje se téměř všude v anime/manze jako humorné odlehčení.
Cosplay: (Costume Play) Kostým znázorňující nějakou postavu za anime/mangy, filmů,... Prakticky čehokoliv. Člověk dělající cosplay se nazývá cosplayer. Součástí je také roleplay - napodobování chování dané postavy. Popřípadě i používání jeho hlášek.
Doujinshi: (čti: dódžinši) Amatérsky fanoušky vytvořená manga formou komiksové fan fiction (viz. níže). Může se buď věnovat nějakému páru, který si fanoušek sám utvoří nebo kreslí další pokračování příběhu již existujícího páru. Doujin by neměl kopírovat originál, ale může jinak vytvářet parodii, jiný styl tvorby, cokoli...
FanArt, FanFiction: (FA, FF) V prvním případě výtvarná, v druhém případě literární fanouškovská tvorba na téma existujícího anime/mangy.
Fanservis: Doslova "služba divákům". Ukázání toho, co chce divák vidět. V každém žínru může ten fanservis vypadat trochu jinak, ale obvykle jde buď o ukázání obnažených částí těla nebo o náznaky yaoi. Za fanservis se dá považovat i vložení roztomilých postaviček, které si divák může oblíbit, do děje.
Filler: Jakási "vycpávka" děje, která dává čas manga předloze nabrat si "náskok" před anime. Jsou to vlastně díly, které s předlohou nemají nic společného. Opakování různých ukázek z minulých dílů jako "vzpomínání", stále se opakující stejné záběry apod. Rekordmani ve fillerech jsou obvykle dlouhá shounen anime jako Naruto a Bleach.
Lolicon: Označení pro sexuální přitažlivost k nezletilým dívkám (vlastně pedofilii). U nás se lolicon bere jako odnož hentai.
Manga: Japonský komiks s velmi typickou kresbou a typickým způsobem čtení zprava doleva (čte se "od zadu"). Postupně začínají mangy vznikat i jinde ve světě (včetně ČR).
OC: (original character) Originální postava - přímo vymyšlená pro dané anime/mangu. A nebo naopak celá kompletně vymyšlená vámi.
Otaku: Vášniví fanoušci anime, mangy nebo Japonska jako takového. V Japonsku se používá jako urážka, mimo Japonsko má slovo otaku prvně zmíněný význam.
OVA: (Original Video Animation) Anime vydávaná maloobchodně bez předchozího uvedení v televizi nebo kině. Obvykle jde o speciální "bonus" k již existujícímu anime nebo jde o samostatné velmi krátké anime.
RPC: (Role-playing character) Situace, kdy prožíváte příběh nějaké postavy. Vidíte nebo píšete povídku jejíma očima. (Upřímně, ani já sama pořád význam těchto zkratek moc nechápu. ^^")
Seiyuu: Dabér, který namluvil v originále postavu v anime.
Seme: V yaoi (viz. žánry) páru ten dominantnější a suverénější. Kreslí se obyvkle více mužně než jeho protějšek.
Shippování: (shipping) Fanouškovské párování postav, které ve skutečnosti pár netvoří.
Shotacon: Chlapecká obdoba loliconu.
Spoiler: Vyzrazení děje, osudu postavy nebo zápletky. Obvykle se to používá ve spojitosti s mangou, která ještě nebyla zanimována. Ale používá se to i jako vyzrazení příběhu, a
to i mimo anime/mangu (tj. u filmů, knih apod.).
Volume: Cizí výraz pro svazek. Používá se ve spojitosti s mangou. Obsahuje několik vyšlých kapitol mangy svázaných v jedné knize.
Uke: V yaoi páru ten podřizující se. Zastává ženskou roli. Obvykle se kreslí roztomilejší a méně vyzrálejší než seme (viz. výše).