Leden 2014

47 róninů

14. ledna 2014 v 9:35 | Tamao-chan |  Zaujalo mě

Název: 47 Róninů (47 Ronin)
Režie: Carl Rinsch
Rok vytvoření: 2013
Premiéra: 2.1. 2014
Délka: 119 minut
Žánr: drama, akční, fantasy, historický
Hrají: Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada, Kou Shibasaki, Rinko Kikuchi,...

Věkové omezení: 12+

Stručný popis:
Rónin je samuraj, který nějakým způsobem přišel o svého pána. Mezi tyto společností zavržené bojovníky se zařadí také skupina válečníků, jejichž vůdce, vládce Akó - Asano byl neprávem donucen spáchat seppuku (=rituální sebevraždu). Mezi osiřelými samuraji je také jeden míšenec, kterého vychovali lesní démoni a o kterého se postarali kníže Asano se svou krásnou dcerou Mikou. Právě kvůli tomu, že se nemůže stát skutečným samurajem, je po smrti Asana Kai vykázán na Holandský ostrov, kde ho lidé Asanova nepřítele Kiry, co ovládl Akó, prodali do otroctví. Po roce, kdy má dojít k sňatku osiřelé Miky a knížete Kiry, ho osvobodí vůdce róninů Oishi a přijme ho mezi své muže. Jenže jak dostát přísahy, když Oishimu shógun (vládce celého Japonska) důrazně zakázal mstít Asanovu smrt?


Zhodnocení:

Příběh:
Příběh bych asi hodnotit neměla, protože přeci jen tato legenda o 47 róninech udává prakticky dějiny celého Japonska. Četla jsem i jednu z mnoha knižních podob tohoto příběhu a musím říct, že hlavní kostru filmaři nechali opravdu téměř přesnou.
Ale co bych já osobně malinko pokritizovala. Celý film je protkán fantaskními prvky a kouzly. V rozumném množství by mi to nevadilo, ale čeho je moc, toho je příliš a v některých momentech mi to opravdu přišlo trochu přehnané a místy mi to i docela kazilo dojem z filmu.

Provedení:
Co se mi nelíbilo v příběhu, to bohatě vyplnila ta dokonalá stylizace do historického japonského prostředí a kostýmy. Přesně takhle bych si to představovala. Nádherné budovy se sešikmenými střechami, sakurové aleje, barevná brnění a vrstvená kimona. I znázornění bojů a i těch zmiňovaných kouzelnických prvků bylo neskutečně věrohodné a efektní. A provedení rituálu seppuku se mi taky moc líbilo. Takže myslím, že ani ten, kdo se nezhlédne v příběhu, nemůže říct, že by se mu to špatně sledovalo.

Obsazení a herecké výkony:
Musím říct, že téměř všichni herci odvedli perfektní výkony. Zejména Keanu Reeves a Rinko Kikuchi mě nesmírně oslovili. Oba dva své těžké role zvládli na výbornou! I Hiroyuki Sanada v roli Oishiho se mi moc líbil.
Kou Shibasaki je sice krásná, jemná a role něžné osiřelá princezny se mi k ní hodí, ale občas mi přišla, že moc přehrává, někdy zase že nehraje vůbec. Zrovna tak představitel šóguna mě nijak neoslovil.
Celkově by se ale dalo herecké obsazení a výkony hodnotit velmi kladně.


Celkově:
Film 47 róninů bych celkově hodnotila jako mírně nadprůměrný. Na druhou stranu recenze, které jsem četla, jsou všechny tak rozporuplné, že asi opravdu bude záležet jen na tom, jestli zrovna vám to padne do vkusu nebo ne. Mně osobně se líbil a jsem ráda, že jsem ho viděla.


Film obsahuje dost násilí a krve (včetně podřezávání, usekávání hlav a tak podobně), takže to není nic pro slabé povahy. Ale na druhou stranu se to od japonské mytologie dá očekávat...

Hodnocení:
7/10

Zdroje obrázků: dailynewsdig.com, paperdroids.com, metro.co.uk