Květen 2014

Report z RockOpery Praha (Romeo a Julie)

24. května 2014 v 11:25 | Tamao-chan |  Zaujalo mě
Pod pojmem muzikál nebo opera se dá představit hodně věcí. A pokud jde o tak ohrané téma jako Romeo a Julie, může si někdo říct: Na co budu chodit na něco, co bych mohl/a skoro odříkávat zpaměti. Je pravda, že tahle Shakespearovská tragédie se dá u nás najít hned v několika podobách. Ale je tu jedna, která o sobě třeba tolik do povědomí vědět nedává a která by mohla na první pohled působit jako buřičská a znesvěcující. Na druhou stranu by to mnohým nedalo a zajímalo by je to. Přeci jen: Romeo a Julie v tvrdém rockovém pojetí, s prvky silové akrobacie, ohnivou a světelnou show a s živou kapelou přímo na jevišti se příliš často nevidí. :)
Všechno se to odvíjí od malého divadla, které si vypůjčilo sídlo od bývalého divadla Millenium v Holešovicích a od skupiny šikovných lidiček podporujících kvalitní hard rockovou a metalovou hudbu. Před několika málo lety se tihle lidičkové rozhodli udělat muzikál/operu v tvrdším pojetí, než na jaké jsou diváci zvyklí. Od toho se začala odvíjet antická trilogie, která odstartovala chod souboru RockOpera Praha. Po úspěchu této trilogie přišla v listopadu loňského roku na jeviště jejich domácí scény nová rocková opera-Romeo a Julie Rock Opera s hudbou od kapely King Size (Není divu, když zakládající členové RockOpery byli i členy King Size).
Dnes již klasický příběh nejspíš všichni znáte. Ten je zachován. Pokrytecký Veronský vévoda, dva rozhádané rody a do sebe zamilovaní nepřátelé. Tragický konec a těžení výhod pro svůj rod z nastalých situací.


Hlavním netradičním rysem jsou kostýmy a vzhled herců/zpěváků. Bizarní účesy, oblečení a výrazný make-up všech zúčastněných včetně některých členů kapely, která je netradičně přímo na jevišti, které tvoří jakýsi střed půlkruhové arény, jejíž prostor je celý využíván.
Z toho vyplývá, že tu máme snahu spíš o dobrou hudební show v kombinaci s divadlem a program vlastně balancuje na jakési pomyslné hranici s rockovým koncertem.
Velkým lákadlem je určitě úžasné scénické zpracování. Efektně využívané pohyblivé jeviště, schody a uličky mezi sedadly a to vše doplněné barevným osvětlením a projekcí scén, které můžou divákovi i pomoct se zorientováním se v příběhu (jestli se nachází ve vévodově sídle, v kostele nebo v pokoji,...). O tunách a tunách umělého kouře a mlhy ani nemluvím.
Jakýmsi "doplňkem" nebo "křovím pro zpěváky" jsou prvky tzv. nového cirkusu. Působivá ohnivá show a silová akrobacie. Akrobatky dotvářejí prostředí a hrají sochy, magické bytosti nebo třeba umučeného Ježíše Krista v kostele (alespoň já jsem to tak nějak chápala). V některých výstupech třeba "jen" předvádějí různé kreace na zavěšených lanech, aby ozvláštnily výkony zpěváků.


Skutečnou bombou je ale špičkové herecké obsazení. Jmenovala bych třeba Pavlu Forest z King Size, Honzu Toužimského z Arakainu, Viktora Dyka, Danielu Langrovou, Jiřího Ševce, Lukáše Písaříka a další talentované zpěváky. Celkově vzato by se dalo říct, že každý kdo vlezl na jeviště, byl naprosto skvělý. :) (V dalších projektech RockOpery vystupují třeba Lešek Semelka, Vlasta Horváth, Žántí,...)
Tohle všechno, co by svým způsobem mohlo působit dost přeplácaně, ztřeštěně a pro diváka komplikovaně, se ale spojuje v něco, co v každém zanechá nádherný a emotivní zážitek. Já sama (možná to jako vyznavačka tvrdší hudby mám hozené jinak) jsem si to naprosto dokonale užila a už teď se těším až vyrazím na další představení. :)


Podrobnosti, kompletní obsazení, další předstvení apod. najdete na: rockopera.cz

Zdroje obrázků: tyden.cz, istyle.prima.cz, rockopera.cz